Złoto Spot zmierza w kierunku utworzenia „Krzyża Śmierci“ na wykresie dziennym, co może przekształcić jego trwającą korektę minusów w pełnoprawny trend niedźwiedzi.

Krzyż śmierci pojawia się, gdy krótkoterminowa średnia krocząca danego składnika aktywów spada poniżej jego długoterminowej średniej kroczącej. Wielu analityków i strategów postrzega krzyżowanie się aktywów jako oznakę fali wyprzedaży, prowadzącej do długoterminowego spadku wartości.

złoto, XAUUSD, kontrakty terminowe typu futures na złoto
Złoto ryzykuje utworzenie Death Cross po spadku o 80 dolarów. Źródło: XAUUSD na TradingView.com

Obecnie 50-dniowa średnia krocząca złota (50-dniowa DMA) wynosi 1 880 USD, a 200-dniowa średnia krocząca wynosi 1 801 USD. Ostatnia kropla metalu szlachetnego, która nastąpiła po gwałtownym wzroście dodatnich doniesień o szczepionkach COVID-19, wskazuje, że może ona pokryć różnicę 79 dolarów między jej średnimi wartościami ruchomymi przynajmniej do następnego kwartału, tworząc tym samym krzyż zgonu.

BITCOIN
Niedźwiedzia konfiguracja na rynku złota może pozostawić Bitcoin pod podobnym ryzykiem.

Przeładunki i darmowe obroty dostępne codziennie, dla każdego gracza, w mBitcasino Crypto Autumn Bonanza! Zagraj teraz!
Z perspektywy czasu, flagowa krypto waluta pozostaje w tyle za metalem szlachetnym, ale w różnych przedziałach czasowych. W 2020 roku, kurs BTC/USD na tygodniowych przedziałach czasowych pokazał dowody na to, że kurs XAU/USD jest niższy niż na miesięcznych wykresach.

TradingShot, niezależna firma analityczna, zauważyła najpierw podobieństwo, wykorzystując poziomy retrakcji Fibonacciego i Indeksy Względnej Siły.

Korelacja Bitcoin-Gold od września 2018 (zrzut ekranu z 25 listopada).

Zgodnie z powyższym wykresem, rekordowy poziom Bitcoin’a znajduje się gdzieś w pobliżu poziomu 1.1382 Fib – około 25.000 dolarów. Jednak krypto waluta ryzykuje, że po jej osiągnięciu spadnie, tak samo jak złoto po ustanowieniu jej wszechobecnego haju w okolicach 2.075 dolarów. Analogia ta opiera się na widocznym podobieństwie między wcześniejszymi trendami cenowymi aktywów.

Bitcoin wykazuje już oznaki korekty, osiągając swój najlepszy dotychczasowy poziom 19.873 USD 30 listopada (dane z Coinbase). Obecnie jest on niższy nawet o 7,74%, utrzymując 19.000 dolarów jako tymczasowe wsparcie dla następnego etapu do 20.000 dolarów i więcej.

BULLES UP
Z pewnością wielu byczych inwestorów nadal oczekuje, że zarówno złoto, jak i Bitcoin wzrosną jeszcze bardziej, o ile banki centralne na całym świecie będą nadal drukować pieniądze w celu zasilenia ich gospodarek wirusem w płynność. Tymczasem wzorcowa Rezerwa Federalna zobowiązała się już do utrzymywania stóp procentowych na poziomie bliskim zeru i kupowania obligacji rządowych tak długo, jak będzie to konieczne.

To zasadniczo skłania inwestorów do przesunięcia swojego kapitału ze słabo przynoszących zyski długów i instrumentów gotówkowych do bardziej ryzykownych sejfów, takich jak akcje, złoto i Bitcoin.

Jestem tak samo byczy na Bitcoin Lifestyle jak wszyscy, ale patrząc wstecz istnieje duża szansa, że to będzie oznaczać dno w metalach szlachetnych“, powiedział Florian Kössler, szef strategii w Friedrich & Partner. „Z punktu widzenia teorii gier, radziłbym posiadać Bitcoin, złoto i srebro.“